Pokud nejezdíte kvůli každé maličkosti do autoservisu a chystáte se vyměnit prasklou žárovku ve vašem voze, měli byste nejprve zalistovat v manuálu od výrobce auta. Tam naleznete typ požadovaných žárovek a zároveň se seznámíte s podrobným návodem, jak žárovku vyměnit. Typ žárovky je také vyznačen na její patici.
Nejběžnější typy autožárovek jsou
- H4 – určené pro jednoduchá světla, jedná se o žárovky se dvěma vlákny.
- H7 – pracují v moderních světlometech s odděleným provozem potkávacích a dálkových světel. Tyto žárovky jsou jednovláknové.
Žárovky můžete koupit buď samostatně, nebo v praktickém balení celé sady, kde máte k dispozici i náhradní osvětlení pro blinkry, pro nasvícení registrační značky, náhradní pojistky atd.
Čím se řídit při výběru autožárovky
Jednak tím, co je povoleno a stanoveno výrobcem vašeho vozu, dále specifickými kritérii, která jsou pro každého řidiče odlišná. Těmi je poměr svítivosti vůči životnosti – žárovky s vyšší svítivostí lépe ozařují prostor kolem vozu zejména v nočních hodinách, ale na úkor kratší životnosti žárovek. Někteří řidiči v noci vyžadují více světla, některým postačí běžné žárovky. Někdo upřednostňuje životnost před osvitem, někdo chce na sebe spíš upozornit a volí dražší modely s namodralým světlem předních světlometů.
Základní parametry žárovek
- Příkon – oficiálně povolený příkon žárovek H7 je 55 W, u žárovek H4 je to 60W.
- Napětí – standardně jsou žárovky osobních vozů napájeny zdrojem o napětí 12 V, nákladní automobily napájí žárovky akumulátory 24 V.
- Světelný tok – kvalitnější žárovky jej mají kolem 1500 lumen. Problematické jsou oba extrémy – vyhýbejte se žárovkám buď s velmi vysokým světelným tokem, nebo naopak s podezřele nízkým. Pochopitelně, že slabá žárovka dostatečně neosvítí silnici před vámi, ale zároveň příliš silná žárovka bude oslňovat protijedoucí vozidla.
- Barva světla (hodnota chromatičnosti) – se udává v Kelvinech. Nižší hodnoty představují barvu teplejší – jsou to žlutobílé odstíny světelného spektra o hodnotě kolem 3000 K. Vyšší hodnoty kolem 8000 K pak odpovídají studenému modravému nádechu. Optimální je 5700 K, což je zhruba hodnota denního světelného spektra.