Vranov nad Dyjí je malá obec poblíž hráze Vranovské přehrady, významná především překrásným barokním zámkem. Ten se dokonce stal dějištěm pohádky Nesmrtelná teta z roku 1993. Tato jedinečná památka na jihu Moravy rozhodně stojí za vidění, ale jakmile zámecký areál opustíte a nasednete do auta s cílem vrátit se domů z jednodenního výletu, můžete mít podivný pocit, že jste ještě o něco zajímavého přišli, a že by bylo moudřejší dovolenou ve Vranově nad Dyjí protáhnout alespoň o několik dnů. O co tedy v tomto případě přicházíte?
Vranovská přehrada – vodní nádrž na řece Dyji patří k nejzajímavějším vodním plochám v celé Evropě. Jde totiž o to, že se nachází v oblasti mimo intenzivní zemědělskou produkci a průmyslovou oblast. Jinými slovy je tu výjimečně čistá voda, s dohledností až do pětimetrové hloubky. V létě se tu nepotkáte se sinicemi, které bývají velkým strašákem mnoha přírodních koupališť, kupříkladu na Máchově jezeře je v létě velmi často vyhlašován zákaz koupání jen kvůli výskytu přemnožených sinic.
Koupání a provozování vodních sportů je na přehradě bezpečné, i když musíte počítat s tím, že tudy také proplouvají výletní parníky, abyste jim nekřížili plavební dráhu. A chcete-li si prohlédnout nevšední stavební díla, pak zavítejte na přehradní hráz a do Švýcarské zátoky, nad níž se klene mohutná visutá lávka pro pěší a cyklisty.
Národní park Podyjí – Vranovská přehrada přepažila řeku Dyji na horním toku, načež střední tok je dnes jedním ze čtyř (nebo pěti) národních parků v republice. Tato přírodní rezervace je okouzlující, objevíte tu mnoho nádherných přírodních krás a zákoutí, daleké vyhlídky na meandrující říční tok a především tu zažijete ohromný pocit klidu, ticha a osobní pohody. Můžete tu meditovat, procházet se pěšky nebo projíždět na kole a budete si tu připadat jako v pohádce – Nesmrtelná teta.