Máte zájem o fotovoltaickou elektrárnu ve vašem rodinném domě a rádi byste využili státní dotace Nová zelená úsporám, ovšem obáváte se, že právě vy nejste tím vhodným kandidátem pro dotační program? Pojďme si tu shrnout některé významné body, abychom měli jasno v poskytování dotací rodinným domům.
Stávající objekty
Rodinné domy – velmi častým a typickým příkladem fotovoltaiky na rodinných domech je běžná domovní zástavba ve městech a obcích, bez ohledu na velikost sídel a počtu obyvatel. O státní dotaci můžete požádat pro jakýkoli rodinný dům, v němž se nachází maximálně tři bytové jednotky. Mohou to tedy být například klasické jednogenerační domy např. s dispozicí 3 + 1, tak i dvougenerační patrové stavby nebo i třígenerační objekty.
Zemědělské usedlosti – o dotaci na fotovoltaické elektrárny může požádat i osoba, která si pro bydlení upravila bývalou stodolu či podobný prostor v areálu zemědělské usedlosti, a který také byl pro účely bydlení následně zkolaudován. Přitom nezáleží na velikosti těchto prostor.
Rekreační chaty pro trvalé bydlení – odstěhovali jste se z města, prodali tamní byt a rekonstruovali stávající rekreační chatu pro celoroční bydlení? Pokud prokážete, že zde máte evidován trvalý pobyt déle než dva roky, o dotaci můžete požádat.
Řadové bytové domy – dotace na fotovoltaické elektrárny se týká i bytových domů, které mají bytové jednotky vystavěné v řadě (jako u řadových domů) a postrádají společné prostory, přitom jde o stavební konstrukci, která splňuje parametry rodinného domu.
Novostavba
Zákon o státní dotaci Nová zelená úsporám pamatuje i na novostavby, které jsou z více než padesáti procent podlahové plochy využívány pro trvalé bydlení, a nemají více než jedno podzemní a dvě nadzemní podlaží plus obytné podkroví.
Ostrovní systémy
Dotaci lze získat i na ostrovní systémy, tedy na zařízení, která nejsou připojena k distribuční síti v místech, kde přípojka elektřiny není k dispozici, a kde tedy fotovoltaika je jediným možným řešením výroby elektrického proudu.